Domain (Alan Adı) Nedir?

Alan adı internet dünyasında sizi temsil edecek isimdir. Bu ismi belirlemede özgürsünüz. Bunun için tek dikkat etmeniz gereken şey .tr uzantılı alan adlarında sizin vergi levhanıza ya da kimlik bilgilerinize uyumlu olmasıdır. Bunu alt kısımda açıklayacağım.

Alan adına bir örnek verecek olursak https:// www.gurkanozgur.net bir alan adıdır. “Gürkan ÖZGÜR isimli arkadaşımız kendisinin belirlediği ve satın alma esnasında başka birisi tarafından satın alınmamış bir alan adıdır. Kendisi bu alan adını seçerek satın almıştır” diyebiliriz.

Alan adı almadan işlerinizi yapabilirsiniz. Bunun için birçok ücretsiz platform bulunuyor. Eğer ücretsiz bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız “Ücretsiz İnternet Sitesi Nasıl Oluşturulur?” isimli içeriğime göz atabilirsiniz.

Alan adı kullanıcılar sizi internette arattığında arama sonuçlarının altında ilgili başlığın altında yeşil alanda yazılmış internet sitesidir. Ya da doğrudan arama motoru üzerinden arama yapmak yerine tarayıcının URL kısmına giriş yaptığında yazarak girdiği metindir diyebilirim.

Bir çikolata üreticisi olduğunuzu varsayalım. Adınızı Nazlar Çikolata olarak belirledim. Eğer Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ibaresini taşımak istiyorsanız www.nazlarcikolata.com.tr gibi ya da www.nazlarcikolata.net.tr alan adını satın alabilirsiniz. Eğer sonundaki .tr ibaresini taşımak istemiyorsanız birçok alan adı alabilirsiniz. Örnek olarak nazlarcikolata.com/nazlarcikolata.net/nazlarcikolata.org/nazlarcikolata.biz/nazlarcikolata.xyz/nazlarcikolata.site/nazlarcikolata.info gibi birçok seçenek bulunuyor. Bunlardan satın almak istediklerinizi domain kayıt firmaları internet sitelerinden aratarak satın alınmış ve alınmamış alan adlarını listeleyebilirsiniz. İhtiyacınıza en uygun alan adını bularak satın alabilirsiniz.

Eğer bir konfeksiyon işi yapıyorsanız ve bölgenizde ilgi çekmek istiyorsanız ilgi çekmek istediğiniz bölgeyi alan adınıza ekleyerek başlayabilirsiniz. Örneğin giresuntekstil.com gibi bir alan adı aldığımızda arama motorlarında Giresun Tekstil, Giresun’da Tekstil, Giresun’da Tekstil Firmaları gibi birçok aramada öne çıkabileceğinizi unutmayın. Buna seo uyumlu alan adı denilmekte. Bunun hakkında bilgi almak istiyorsanız SEO Uyumlu Alan Adı Nedir? makalemi okuyabilirsiniz.

 

One Reply to “Domain (Alan Adı) Nedir?”

  1. Kişisel veya şirket üzerine kurulmasi hedeflenen sitede alan adi büyük önem arz etmektedir. Alan adını almak isteyenlerin yararlanacağı bir makale olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir