Hakkımda

Merhaba ben Gürkan. Bir Kasım ayında İstanbul’da dünyaya geldim. 3 yaşıma kadar İstanbul’da ikamet eden ailem 3 yaşıma girdiğimde Giresun’a kesin dönüş kararı almışlar. 3 yaşından bu yana Giresun’da yaşıyordum.

İlk arkadaşlarımı Giresun’da edindim. Eğlenceli vakitleri bilgisayar başında değil sokaklarda arıyorduk. Akşam ezanında evde olmama gibi çabalar içerisindeydik. Teknolojik değildik ama her şeye bir fikrimizde vardı elbet. İlk öğrenimlerim sokaklarda, ev içerisinde ve organizasyonlarda oldu. Daha sonra okul çağım geldi ve ilköğretim için Giresun’un en büyük ilçesi olan Bulancak Barbaros İlköğretim Okulu’na başladım. 8 yılım burada geçti. Daha sonra aynı ilçe içerisinde bulunan Bulancak Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi yani nam-ı değer BATEM’de sürdü.

BATEM’de Elektrik-Elektronik Teknolojisi Alanı/Endüstriyel Bakım-Onarım Dalı ile taçlanmıştı. 10.sınıfta başlayan bu serüven aslında her zaman erkeklerin beklediği bir şeydi. Bir şeyleri söküp-takma, tamir etme ihtiyaçları, takım çantası ve bir dolu malzeme!

11.sınıfta merak saldığım otomasyon için haftasonları okulumuzda Halk Eğitim Merkezi tarafından sunulan Programlanabilir Lojik Kontrol (PLC) kursuna giderek otomasyon işlerini de öğrendim. 11.sınıfta sınıf arkadaşlarım içerisinden aklı yok fikri var tipli canların TÜBİTAK projesi hazırladığını duydum ve yarım gün gibi bir sürede ne yapabilirim diye düşünerek saçma sapan bir proje sundum. Olmayacağı bariz belli olan projem ya tutarsa şeklinde yollandı. O sene ben hariç herkes bölge sergisine davet edildi.

12.sınıfta ise okulumuzun robot takımı içerisinde yer alıyordum. Atölye hocalarımızdan birisi gerçekten bu konuda çok iyi ve iddialı. Neyse, TÜBİTAK projesi hazırlamak istediğini ve bizim ekibinde yer almamızı istemişti. Biz kabul ettik ama proje bulmakta zorlanıyorduk. Hep birlikte kafa kafaya vererek projemizi bulduk ve TÜBİTAK ön elemeye gönderdik. Ön elemeden geçerek ilk önce bölge sergisine çağırıldık. Bölge sergisinde Teknolojik tasarım kategorisinde birincilik elde ederek Ankara final sergisine davet edildik. Vaaooov zirve! Lakin orada istediğimiz gibi ilerlemeyen şeyler oldu ve derece elde edemedik.

12.sınıfta ve öncesinde atölye derslerim hariç diğer derslerde iyi olmadığım için çalışmak içimden gelmedi ve üniversiteye giriş sınavına çalışmadım. Lakin bir önlisans programına yerleştim.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda Biyomedikal Cihaz Teknolojisi okuyorum. Mezun olabilmem için maalesef ki 2 dersim kaldı.

Peki web işleri?

İlköğretim sıralarında herkes çılgınca Facebook kullanırken Facebook bize yetmiyordu. Herkes profil oluşturup ilgi alanlarına göre içerikler incelerken biz sistemin biraz daha arka yüzünü görmek için gayret ediyorduk ama hiçbir bilgimiz yoktu. Tolga yani Tolga Karakılıç sınıf arkadaşımdı. Bir arkadaş “Ben hekırım(!)” demesiyle gaza gelerek internet sitelerine merak salmış ve bir ücretsiz internet sitesi hizmeti sağlayan platformdan bir blog oluşturmuştu. Bunu gören Gürkan durmaz tabi. İşi bende öğrenmek için sürekli Tolga’yı sıkıştırdım. Hadi Tolga, nasıl yapılır Tolga… tr.gg ile başlayan serüven blogger’da devam etmiş ve WordPress ile taçlanmıştı. İlk alan adımın parasını babamdan almıştım. 20TL alarak açtığım Sanaltuş ile işleri öğrenmeye çalıştım. İlk kez kodlama görüyordum ve hiçbir fikrim yoktu ki bu sırada Yalçın Güler ile tanıştım. Yalçın abi hayatımda büyük bir yere sahiptir. Öğrendiğimin yarısı Tolga’dan diğer yarısı Yalçın abiden.

Sanaltuş bir blogger blogu idi. Birçok arkadaşım WordPress kullanmaya başlamış ve ben hala blogger kullanmaya çalışıyordum. WordPress’e geçmek için bir hosting almam gerekiyor ama klasör açmakta dahi zorlanan ben bütün bunları nasıl yapacaktım? Mecbur kalınca öğreniliyormuş bunu gördüm. Yaklaşık 3 ya da 4 yıldır WordPress kullanıyorum. Hemen hemen birçok şeyini öğrendim.

İşleri öğrendikten sonra yakın çevremden ve onların çevresinden “İnternet sitemi sen yapar mısın?”gibi birçok talep aldım.

OyuncakGidiyor’da blog yazarlığı yaptım. Yalçın Güler Blog’da ise teknik konularda Yalçın abime yardımcı oluyorum.

Şimdi ise GiresunMedYapım’da WordPress çözümleri üretiyorum. Ayrıca İstanbul Acil Elektrikçim’de içerik oluşturma, SEO (Yapamıyorum ama meraklısıyım) gibi şeyler deniyorum. Bir de film sitesi projemiz var.