İnternet Sitesi Nasıl Oluşturulur?

Günümüz dijital dünyasında artık kişilerin kendi isimlerine dahi açılan internet siteleri büyük yerlere gelebiliyor. Dijital dünyada potansiyel müşterilerinize ulaşabilir, ürününüzü-hizmetinizi daha iyi pazarlayabilir, yeni pazarlar keşfedebilir ve bunu daha çok satabilirsiniz.

Dijital dünyanın bu özelliğini fark eden kişiler ya da kuruluşlar gereken önemi zaten göstermeye başlamışlardı. Yıllar önce oluşturulan internet siteleri göstermiş oldukları öneme göre arama motorları tarafından ayrıcalıklar tanınmış ve ziyaretçilerine daha yaklaşmışlardı. Yanlış anlamayın burada arama motorları yıl olarak uzun oldukları ve bu teknolojiye sağladıkları katkılardan ötürü güven duymaktadır.

Dijital dünya ile mutlaka bir bağlantınız olmalı. Bu bağlantı olmadan ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi pazarlamaya devam edebilir belki büyük kazançlar ya da etkili referanslar edinebilirsiniz lakin dijital dünyada artık müşteri bulma ihtimaliniz daha fazladır. İşinizi, kendinizi ya da ürününüzü en doğru şekilde kullanıcıya yansıtacak, arama motoru dostu ve kullanıcıyı memnun edecek web siteleri ile sizde dijital dünyaya dahil olarak güzel noktalara gelebilirsiniz.

Peki nasıl başlayacağım?

Doğrudan bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız güzel bir işleyiş için mutlaka plan yapmalısınız. Yani “Benim amacım ne?”,  “Aynı hizmet başka yerde ne kadar?”,  “Ne kadar etkili olabilir?”,  “Bana ne katabilir?” gibi sorular mutlaka sormalısınız. Bunlara gerçekten etkili cevaplar bulduğunuzda başlamanız için kendinize zaman belirleyebilirsiniz.

a. Bir partner ile işe başlayabilirsiniz

Bu işi yapmanız için birtakım bilgiye ya da bir partnere ihtiyacınız olacaktır. Eğer bir partner ile çalışmak isterseniz bunu aylık ya da yıllık veya bir seferlik ödeme yaparak işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

b. Kendiniz nasıl yapabilirsiniz?

İlk önce bir domain (alan adı) satın almalısınız. Bu konuda bir bilginiz yok ise “Domain (Alan adı) Nedir?” isimli içeriğime göz atabilirsiniz. Daha sonra bir hosting ile bağlantısını kurmalısınız. Hosting için de bir bilginiz yok ise detaylı bilgiyi “Hosting Nedir?” makalemde bulabilirsiniz.

Ardından bir yazılım kullanarak sitenizin görünüşünü, içeriğini ve bağlantılarını yapabilirsiniz. Korkmayın zor bir işlem olmayacak. Size bu konuda yardımcı olacağım. Web siteleri WordPress, HTML, OpenCart ve kişiye ya da kuruma özel hazırlanmış kodlamalar ile sunulur. Ben WordPress kullanan birisi olarak WordPress kurulumu hakkında yardımcı olacağım.

WordPress ile web sitesi oluşturma işlemi eğer hosting paneliniz üzerinden otomatik kurulum yapabiliyorsanız birkaç saniye içerisinde siteniz kurulur lakin öncesinde web site dns bağlantısını yapmanız gerekmekte. Bunun için hosting satın almış olduğunuz firmanın dns adreslerini bilmeniz gerekmekte. Bunun için hosting firmanızın internet sitesini ziyaret edebilir, çağrı hattını arayabilir, destek sistemi üzerinden talep oluşturarak öğrenebilirsiniz. Örnek olarak bir dns adresi sunacak olursak ns1.isimtescil.net ve ns2.isimtescil.net olsun. Ben İsimTescil.net firmasının adına örnek bir dns adresi sundum. Doğru veya yanlış olabilir kesin olarak bir bilgim yok. Burada yazan ns1.isimtescil.net ve ns2.isimtescil.net metinlerini kopyalarak alan adı satın almış olduğunuz firmanın web sitesinden ilgili alan adının dns düzenleme alanı üzerinden NS1 ve NS2 alanlarına girmelisiniz. DNS1 – DNS2 veya NS1 – NS2 aynı şeylerdir gözünüz korkmasın. Bağlantınızı alan adınıza girdikten sonra hosting içerisine alan adınızı eklemelisiniz. Örneğin: celebiogluinsaat.org alan adını satın aldık diyelim. Bunu İsimtescil firmasından satın almış olalım. Satın aldıktan sonra İsimtescil firmasına üyelik bilgilerimiz ile giriş yapalım. Kontrol paneli>Domain Yönetimi > İlgili domaini bulalım > Detaylı Yönetim > Gelişmiş DNS gibi bir yol izleyebiliriz. Müşteri özel dns adresi seçeneği ile kendi dns adresimizi seçebiliriz.

2 Replies to “İnternet Sitesi Nasıl Oluşturulur?”

  1. İnternet sitesini açmak isteyenler için yada web site meraklıları için hazırlanmış güzel bir içerik. Açıklamalı,örneklemeli ve uygulanabilirliği açısından zengin bir metin olmuş Tebrikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir