Bloglama

Neden Blog Yazmalısınız?

Blog dünyası oldukça renkli ve farklı aslında. Birçok kalıplaşmış yayınlar sunan blogların yanı sıra çok farklı ve ilgi çekici kategorilerde yayın yapan blogları da keşfetmelisiniz.

Blog dünyasına dahil olacaklar ve yeni yazarlar için birçok yeni yöntem ve bilgi.

Blog Nedir?

Bloglar günlük yaşantılardaki sorunlara çözümler, eleştiriler, farklılıklar ve anlam yükleyen, kişisel fikirleri ya da genel kategorilerde (teknoloji, gündem, kadın, çocuk, moda, oyun, inceleme, kişisel, genel vs.) yayınlar yapan internet siteleridir.

Bloglar, dünyadaki birçok bilgi ve becerinin internet dünyasında ziyaretçiye büyük bir kısmını sunmaktadır. Yani birçok aramada sunulan sonuçları bloglar sunar. Bloglar tamamen ziyaretçi odaklı diyebilirim. Bu sayede arama motorları blogları sevmekte lakin önemli bir nokta bulunuyor. Bu nokta tamamen özgün içerik ve düzgün paylaşımlardan geçiyor. Düzgün paylaşımlardan kasıt ise sosyal medya platformları, elektronik bültenler, e-posta ile izleme vs. gibi doğal ve etkili yöntemler.

 

Maddi Kazanç Elde Etmek

Bir blog yazarısınız ya da adayı olduğunuzu düşünelim. Yayın yapacak olduğunuz kategoriyi seçtikten sonra birçok farklı yöntemle blog oluşturabilirsiniz. Bunu öğrenmek için lütfen Ücretsiz Blog Oluşturma Yöntemleri isimli içeriğime göz atabilirsiniz.

Belirttiğim yöntemlerden ya da herhangi bir yol ile blogunuzu oluşturdunuz. İlk önce arama motorlarına kendinizi tanıtabilirsiniz. Bunun için ilk önce Web Yöneticisi Araçları‘nı deneyebilirsiniz. Namı değer Google Webmaster Tools oluyor. Eğer web yöneticisi araçlarını kullanmayı bilmiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Mülkümüzü ekledikten sonra site haritası ve robots.txt dosyalarımızı ekleyebiliriz. Oluşturmadıysanız oluşturmanız için birçok yöntemi burada sunacağım.

Google Adsense Programı

Daha sonra ise artık biraz içerik çalışabiliriz. Google Adsense programına kayıt olabilirsiniz. Reklam programı için talepte bulunurken lütfen en az otuz ile otuz beş arasında özgün içeriğinizin olduğunu, her birisinin 200 ile 250 kelimeden az olmadığını, her birisinin içerisinde en az 1 görsel olduğunu düşünün. Bu şekilde onay alabileceksiniz. Ardından reklamlarınızı sitenizde yayınlayarak tıklama başına ya da gösterim başına reklam gelirleri elde edebilirsiniz.

Unutmayın! Google Adsense programında diğer reklam platformlarına göre daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

AdMatic Gibi Alternatif Reklam Platformları

AdMatic tamamen temsili olarak verilmiştir. AdMatic daha çok Google Adsense Reklam Politikası‘na uymayan internet siteleri, blog ve mikrobloglar tarafından tercih edilebilir. Bunun sebebi ise diğer reklam platformlarına göre AdMatic’in daha iyi işler olması, reklam gelirleri ve güvenilirliği öne çıkabilir. Bu kişinin ya da organizasyonun düşüncesine göre şekillenir. Tavsiye ediyorum yahut tavsiye etmiyorum diyemem. Gerisi size kalmış.

Google’ın reklam politikasına uymayan birkaç sebep ve sonucu sizlere belirtmek istiyorum.

  • Adult içerikler: Belli bir kesime hitap eden ve cinselliği çok fazla içeren internet siteleri Adsense programından kesin bir şekilde yararlanamaz.
  • Sahte ya da çalıntı yazılımlar: Sahte ya da hileli, çalıntı ve buna benzer yazılımları indirme-yükleme imkanı sunan internet siteleri Adsense programından yararlanamaz.
  • Özgün olmayan içerik sunan siteler: Özgünlük ziyaretçi ve arama motorları için her şeydir. Bunun için Google, Arama motorunda ziyaretçiye hep aynı, ya da ufak tefek değişiklikler yerine biraz daha farklı ve ziyaretçinin ihtiyacına yönelik içerikleri ve sonuçları sunar. Bunun için özgün olmayan ve içeriklerini farklı sitelerden temin eden internet sitelerine, bloglara reklam imkanı sunmaz fakat standart içeriklerin dışında içerik oluşturma imkanı yok ise bunu anlayışla karşılar.

Okunabilme ve Ziyaretçi Arttırma

Okunabilmek için ilk önce blogunuzun diğer ziyaretçiler tarafından görünebilir olduğunu tespit edin. Arama motorları tarafından sonuçlarınız listeleniyor ise ya da ilgili aramalarda sıralamada görünebiliyorsanız bu sizin için bir avantajdır. Bunun için SEO (Search Engine Optimization) denilen yöntemler bulunuyor. Eğer bu yöntemleri uygulayamıyorsanız herhangi bir SEO Optimizasyonu firması ile görüşebilirsiniz. Bu konuda benim önerim Webtures. Webtures, sektörün içerisinden yetişmiş ve alanında uzman insanlar ile keyifli çalışma alanlarında müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretmektedir.

Sosyal paylaşımlar ile ziyaretçi ve trafik elde edebilirsiniz. Ne kadar olabilir bu tartışılır lakin sizin azminize, paylaşım yaptığınız ortam ve etkileşime bağlı olarak değişecektir. Facebook, Twitter, YouTube ve Tumblr gibi platformlar size oldukta iyi dönüşler sağlayabilir.

Farklı internet sitelerinde sizin ziyaretçi tarafından bulunabilir olmanız önemli olabilir. Bunu biraz daha arama motorları için de yapabilirsiniz. Aşırıya kaçılmadığı sürece arama motorları bu gibi çalışmalara kötü bakmayacaktır.

Kelime Hazineniz Gelişir

Blog okumak kadar blog yazmak kelime hazinenizdeki kelimeleri arttıracaktır. Anlamanın en güzel yöntemi yazmaktır. Bu sebeple önemli sınavlarınıza mümkün ise yazarak çalışın. Bu hafızanızda daha kalıcı yer edinebilir.

Kelime bilginizi de olumlu yönde etkileyebilecek olan bu bloglar ile birçok yöntemi tecrübe edinerek ilerleyen dönemde yeni girişimler yapabilirsiniz.

Arkadaşlık ve Dostluk İlişkileri

En büyük dostum, arkadaşım ve ağabeyim Yalçın diyebilirim. Yalçın GÜLER ile bundan 5 ya da 6 yıl kadar önce blog yazarlığına girdikten sonra tanışmıştık. Bu güzel insan ile tanıştıktan sonra onun sayesinde farklı birçok insan ile tanıştım, çalıştım.

Birçok farklı grup ve platform içerisinde yeni insanları tanıyarak birçok sosyal faaliyet imkanı da yakayabilirsiniz. SEO etkinlikleri, dijital reklamcılık kursları ve buna benzer birçok şey… İzcilik kampları da bunun içerisinde olabilir.

Leave a Comment